شکست رکود بازار خودرو در انتظار تعیین تکلیف قطعی قیمت‌ها

موضوع قیمت گذاری خودرو بیش از 2 ماه است که به طور جدی بر عهده شورای رقابت گذاشته شده و از آن زمان تا کنون بازار خودرو در انتظار کاهش قیمت وعده داده شده از سوی این شورا در رکود به سر می برد.  

طی این مدت، رییس این شورا بارها موعد جدیدی را برای اعلام دستورالعمل نهایی و قیمت جدید خودروها اعلام کرده اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.  

طولانی شدن زمان اعلام نتیجه قطعی سبب شده خودروسازان و حتی قطعه سازان نسبت به این وضعیت، اظهار نارضایتی کنند چراکه میزان خرید و فروش خودرو در 2 ماهه اخیر به وی‍ژه چند روز گذشته به حد قابل توجهی کاهش یافته است. 

نتیجه این وضعیت تعطیلی برخی واحدهای قطعه‌سازی، افت شدیدتر تولید خودرو در فروردین ماه و همچنین نارضایتی خریداران از طولانی شدن بلاتکلیفی در این زمینه است. 

بر اساس این گزارش داوود میرخانی رشتی با انتقاد از طولانی شدن مدت زمان تعیین قیمت خودرو، اظهار داشت: بیش از دو ماه است که شورای رقابت به بهانه تعیین دستورالعمل قیمت‌گذاری، بازار خودرو را به رکودی بی‌سابقه کشانده است.  

مشاور انجمن خودروسازان ایران با بیان اینکه بازار خودرو به رکودی بی‌سابقه فرو رفته است، از شورای رقابت خواست با توجه به بلاتکلیفی دو ماهه خودروسازان و مردم، هرچه زودتر تکلیف قیمت خودروهای داخلی را مشخص کند.  

وی با بیان اینکه در این مدت فروش خودروسازان در حد بی‌سابقه‌ای کاهش یافته و روند ورود نقدینگی به شرکتهای خودروساز قطع شده است، خاطرنشان کرد: در نتیجه این وضعیت بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان افزایش یافته و به موازات آن با تعطیلی برخی واحدها، تولید قطعات خودرویی کاهش یافته است.  

میرخانی ادامه داد: این وضعیت مصرف‌کنندگان، خودروسازان و قطعه‌سازان را در چرخه باطلی گرفتار کرده است به‌گونه‌ای که به دلیل عدم تامین نقدینگی و پرداخت مطالبات قطعه‌سازان، تولید خودرو کاهش یافته و به دنبال آن با افت تولید، هزینه‌های تمام شده و قیمت فروش خودرو افزایش یافته که این موضوع نیز نارضایتی خریداران را به دنبال داشته است.

/ 0 نظر / 8 بازدید